Cypřišovec Leylandův
je přírodním hybridem mezi cupressus macrocarpa a chamaecyparis nootkatensis. Jedná se o divoce a rychle rostoucí jehličnan, který se vysazuje zejména do stříhaných živých plotů nebo nestříhaný do větrolamů a zelených stěn, ojediněle jako soliterní stálezelený strom.
Olistění je tmavě zelené, jehlice se rozprostírají na větvičkách do plochých vějířů. Nedá se říci, že by byly ani pevně přitisklé ke kmeni, ani svěšené. Něco mezi. A to dělá cypřišovec odlišný od cypřišků s hustě naměstnanými větvičkami. Cypřišovce mají velkou výhodu oproti cypřišům a zeravům, že v zimě neztrácejí barvu a zůstávají svěže zelené, event. žluté v případě kultivarů. Tvar je v mládí úzce kuželovitý, později široce zaoblený. Lze stříhat od jara do konce léta, neřežte do staršího dřeva.
Cypřišovec poroste v téměř jakékoli dobře odvodněné půdě, kde bude mít dostatek místa na kořeny. Počítejte s tím, že si do vzdálenosti cca 2m od kmene sebere většinu živin a vláhy z půdy. Při výsadbě vzrostlých exemplářů s malým balem použijte šikmé kůly ke kmeni jako oporu na první 2-3 roky, aby jej vítr nevyvrátil, než zakoření. Je odolný chorobám i škůdcům. Mrazuvzdorný do min. -27°C.