Živé ploty

Živé ploty

1. Výběr

V našem zahradním centru se zaměřujeme na prodej dřevin na živé ploty. Naším cílem je nabídnout Vám nejčastější dřeviny na živé ploty v té nejlepší kvalitě a kondici.

1.1 Živé ploty podle výšky a druhu

Většina dřevin na živé ploty snáší dobře řez a tak byste i túji mohli udržet po nějakou dobu v malé výšce. Dlouhodobě je ale lepší spíše pořídit dřevinu, pro kterou je taková výška přirozená. Pro nízký živý plot (lem) se hodí například buxus, který se dá pohodlně udržet do půlmetrové výšky, nebo také zakrslá verze blýskavky RED ROBIN s přívlastkem "LITTLE". Do středně vysokých živých plotů (0,5 - 1 m) bychom mohli zařadit například ptačí zob, kterému tato výška vyhovuje. Pro zbylé rostliny v nabídce platí, že je můžete zastřihávát ve výškách od 1m a výše rovněž v závislosti na jejich běžnou výšku.

Název

Opadavost

Rozestup

Běžná výška

Půda

Stanoviště/Světelné podmínky

Blýskavka Photinia fraseri 'RED ROBIN'

stálezelený

50-60 cm

2-4 m

Propustná, vlhká, výživná

Slunce, polostín

Blýskavka Photinia fraseri 'CARRE ROUGE'

stálezelený

50-60 cm

1,5-2 m

Propustná, vlhká, výživná

Slunce, polostín

Bobkovišeň obecná 'CAUCASICA'

stálezelený

50-70 cm

2-4 m

Vlhká, mírně kyselá, dobře propustná

Polostín, stín

Bobkovišeň obecná 'ETNA'

stálezelený

50-60 cm

1-2 m

Vlhká, mírně kyselá, dobře propustná, výživná

Slunce, polostín, stín

Bobkovišeň obecná 'GENOLIA'

stálezelený

50-60 cm

2-3 m

Vlhká, mírně kyselá, dobře propustná

Slunce, polostín, stín

Bobkovišeň obecná 'NOVITA'

stálezelený

50-70 cm

2-5 m

Vlhká, mírně kyselá, dobře propustná

Slunce, polostín, stín

Bobkovišeň obecná 'ROTUNDIFOLIA'

stálezelený

50-70 cm

2-3 m

Vlhká, mírně kyselá, dobře propustná

Polostín, stín

Buxus sempervirens

stálezelený

30 cm

0,5-2,5 m

Neutrální až mírně zásaditá, propustná

Polostín, stín

Cypřišek Lawsonův 'COLUMNARIS'

stálezelený

40-60 cm

3-6 m

Neutrální až mírně kyselé, vlhčí

Slunce, polostín

Cypřišek Lawsonův 'IVONNE'

stálezelený

40-60 cm

3-6 m

Neutrální až mírně kyselé, vlhčí

Slunce, polostín

Habr obecný

polo-opadavý

30 cm

6-8 m

Neutrální až mírně zásadité nebo mírně kyselé (nenáročný)

Slunce, polostín

Ptačí zob 'ATROVIRENS'

polo-opadavý

30 cm

2-3 m

Neutrální (nenáročný na půdní typ)

Slunce, polostín, stín

Tis červený

stálezelený

50-70 cm

3-7 m

Neutrální (nenáročný na půdní typ)

Slunce, polostín, stín

Túje 'BRABANT'

stálezelený

50-70 cm

3-6 m

Neutrální až mírně kyselá, výživná

Slunce, polostín

Túje 'MARTIN'

stálezelený

50-70 cm

25-30 m

Neutrální až mírně kyselá, výživná

Slunce, polostín

Túje 'SMARAGD'

stálezelený

40-60 cm

2-5 m

Neutrální až mírně kyselá, výživná

Slunce, polostín

Tůje 'YELLOW RIBBON'

stálezelený

50-70 cm

2-5 m

Neutrální až mírně kyselá, výživná

Slunce, polostín

1.2 Stanoviště – světelné a půdní podmínky

Většina námi nabízených rostlin je spíše méně náročná na světelné podmínky. Vydrží jak na slunci, tak v polostínu, ale i ve stínu. Přesto, pokud budete chtít živý plot umístit vyloženě do stinného místa, doporučili bychom bobkovišeň Rotundifolia nebo bobkovišeň Caucasica, popřípadě Tis červený, Ptačí zob nebo z nižších Buxus.

Co se týká půdních podmínek, většina opět není náročná. Všem v podstatě v základu můžeme doporučit substrát pro okrasné dřeviny, který obsahuje dobrý poměr rašeliny a vyzrálého kůrového humusu. Navíc obsahuje základní vodorozpustné krystalické hnojivo KRISTALON, které živému plotu v prvních týdnech dodá stopové prvky. Tento substrát je dobré smíchat se zeminou, která se v místě výsadby nachází. Poměr záleží na tom, jak rostlinám chcete dopřát, nebo například pokud máte hodně jílovitou zem, je dokonce doporučeno ji takto upravit. (v případě jílovitě ještě i například přidáním písku). Takto upravená půda bude pro naši nabídku rostlin jistě pro začátek postačovat.

1.3 Stálezelený nebo opadavý?

80% z naší nabídky tvoří neopadavé (stálezelené) dřeviny na živý plot (více viz tabulka). Mezi polo-opadavé řadíme habr obecný a ptačí zob Atrovirens, kterým listy seschnou a opadají postupně až v průběhu zimy a předjaří, kdy se připravují na nové listy.

2. Založení a údržba

2.1 Výsadba

Výsadba je jednou z nejdůležitějších částí, protože ovlivní zakořenění a následný růst vašeho živého plotu. V ideálním případě živý plot zakládáme do dobře zrytého, provzdušněného a na živiny pro daný typ dřeviny vyváženého půdního typu. Rýhu proto vždy kopeme, pokud je to možné, alespoň o 1/3 kořenového balu z každé strany větší, aby rostlina měla jak pohodlně vyvést kořeny a dobře se k ní dostal vzduch, voda a živiny. U konternerovaných/balových rostlin je důležité vysazovat je do hloubky stejné jako u nich dosahovala půda - neutopit je. Na obrázku znázorněno červenou linií.

Výsadba živého plotuPříklad umístění kontejnerované rostliny. U balové stejně s tím, že jutový bal se ponechává - časem se sám rozloží.

Ideálním nástrojem bude kvalitní rýč, který naleznete také v naší nabídce. Pokud jste si vypočítali, kolik rostlinek bude potřeba zasadit (příklad máme 10 metrů a chci si udělat živý plot z habru, chci ho vysadit tak, aby byly rostlinky ve vzdálenosti 33cm od sebe, aby mi rychleji zarostl – tj. 10x3mezery v metru = 30 habrů, ale je potřeba započíst ještě jeden pro ukončení řady, celkem 31 habrů na 10 metrů). Obecně tedy vzorec

Potřebný počet rostlin = (Počet mezer v metru * Počet metrů) +1

Příklad č.2. Chci túji Smaragd a chci je ve vzdálenosti 50 cm od sebe - tj. 2 mezery v metru a potřebuji pokrýt 8 metrů. Tj. (2mezeryvmetru*8metrů)+1 = potřebuji 17 rostlinek. Pokud bych chtěl například vysadit do těchto 8 metrů ptačí zob po 20 cm -> (5mezer*8metrů)+1= 41 ptačích zobů. 

Při kopání Vám pomůže provázek natažený podél jedné strany plánované rýhy. Doporučujeme ho natáhnout ze strany od plotu (od vašeho „neživého plotu“ – pokud nějaký je) – protože Vám zároveň může určit zvolený odstup (mezeru) od plotu. Určitě nepodceňujte tuto mezeru (a to ani ve směru z boku živého plotu), protože v budoucnu musíte počítat také s šířkou živého plotu. Sice se tato šířka dá každoročním střihem živého plotu relativně udržet, jak bude ale plot stárnout, rostliny bude potom těžší udržet mimo jejich přirozenou šířku střihem (později pouze řezem). Jakmile máte rýhu vykopanou, je dobré si z něčeho vyrobit šablonu (v našem příkladu s habry to bude například dřívko o délce 33 cm pomocí kterého rostliny do rýhy pravidelně umístíte).

Živý plot - výsadba do rýhyTIP: Pokud nechcete kopat celou rýhu (špatná půda, navážka atp.), můžete si místa také rozměřit a kopat pouze v místech zasazení rostlinky. Přesto doporučujeme myslet na zakořenění a propustnost a díru kopat alespoň o 1/3 větší ze všech stran. 

Pokud plánujeme využít jako lem trávníku např. ztracený obrubník, je vhodné ho v této fázi také připravit a připevnit.

2.2 Půda – Substrát (mulčování

Jakmile máte rýhu (díru) vykopanou, je dobré upravit zem například substrátem pro okrasné dřeviny, který zemi dodá dobrou strukturu a živiny pro nastartování růstu. Postup bude takový, že substrát si někde smícháte, nebo ho postupně přisypáváte k rostlince spolu s hlínou, kterou na zahradě máte a rostlinku poté přiměřeně přišlápnete – nemusíte vytlačit všechen vzduch, který jste pracně rytím udělali, ale také by se rostlinka neměla viklat.

Výsadba živého plotu s použitím substrátu

Po zasazení se můžeme rozhodnout, zda budeme chtít použít fólii proti prorůstání plevelu, která nám zároveň snižuje půdní odpar. Folie se dá aplikovat i před sázením. Většinou se potom folie přikryje nějakou okrasnou kamennou drtí, oblázky nebo mulčovací kůrou. Výhodou mulčovací kůry je, že působí přirozeně, udržuje v půdě vláhu (dobré tam, kde zem hodně vysychá, nebo když máme rostlinu, která vyžaduje vlhčí půdu) a je to ekologicky přijatelný materiál, který se dá snadno doplňovat.

2.3 Stříhání

O stříhání živých plotů toho bylo již napsáno hodně. Většina dřevin na živé ploty jsou dřeviny, které řez dobře snáší, proto jsou právě určeny k tvarování do živých plotů. Více o stříhání živých plotů si můžete přečíst například v tomto článku. Zde si jen řekneme, že pro stříhání se perfektně hodí nůžky na živý plot. Pokud nemáte sto metrů dlouhý plot, úplně Vám tyto postačí.

2.4 Zálivka

Pokud nechcete v horkých letních dnech postávat a zalévat živý plot ručně, je celkem dobrou ale i ekonomickou cestou zvolit kapkovou závlahu, kterou lze například zapojit na spínací hodiny a živý plot se vám přes léto vždy zalije sám. Kapková závlaha má velké výhody v tom, že voda nesteče tam, kam nechcete, neodpaří se, ale postupně se v malém množství vsakuje do půdy ke kořenům rostlinek.

2.5 Hnojení

Zem obecně pro rostlinky by měla být živná a postupem času si z ní rostliny živiny berou. Je tedy dobré i v případě živých plotů rostliny hnojit, nejlépe alespoň jednou každý rok. Ne každý má k dispozici kompostovaný hnůj. K dispozici jsou tak vhodná anorganická hnojiva ideálně ve formě postupně se rozpouštějících granulí. V této kategorii můžeme pro živé ploty vřele doporučit hnojivo pro okrasné dřeviny nebo přímo hnojivo na túje a živé ploty, které rostlinu postupně dobře zásobuje pro ni důležitými stopovými prvky (dusík – fosfor – draslík) ve správném poměru a podporují tak zdravý růst, zbarvení a vyzrání dřevin. Často se setkáváme s dotazy, proč například bobkovišeň žloutne, což je v mnoha případech způsobeno právě nedostatkem hořčíku (chloróza), který lze mimo toto hnojivo dodat i samostatně ve formě hořké soli, buď kapalné, nebo granulované. Mimo tato univerzální hnojiva pro živé ploty se někdy vyrábí i hnojiva speciálně upravená, jako například hnojivo pro buxusy, hnojivo na jehličnany.

 

3. Co dělat když


V případě problémů s Vaším živým plotem, mohou pomoci následující odpovědi na nejčastější dotazy.

- listy a větve jsou potaženy bílým až nahnědlým povlakem

Jedná se o tzv. padlí / moučnatku. Je to houbové onemocnění, při kterém dochází k úhynu listů, v nejhorším případě i celé rostliny. Šíří se na výhoncích květech i pupenech, zejména v teplém a suchém počasí. 

Napadené části odstaňte (nevyhazujte do kompostu), aplikujte postřik proti padlí.

- kulatá skvrnitost na listech, barvy hnědé, červené, žluté, nebo šedé na svrchní straně listu. 

Jedná se houbové onemocnění Alternaria, Asscochyta a Septoria. Přenáší se vodou, větrem a infikovanými semeny. 

Napadené větve a listy odstraňte (mimo kompost)

- škůdci

Škůdci jsou samostatnou kapitolou v problémech se živými ploty. Pokud jsou listy potaženy lepkavou látkou a nebo je na spodní straně listů drobný hmiz, jedná se nejspíše o mšice, vlnatku, nebo lalokonosce. Jak s nimi bojovat?

- Mšice -

přirozeným nepřítelem mšic jsou například berušky, nebo vosy, nebo velmi aromatické rostliny (levandule, tymián). Velmi pomáhá odvar z kopřiv (1kg kopřiv prolijte 10l studené vody a ponechte 24h louhovat). Tento postřik pak aplikujte na postiženou rostlinu. Při vysokém napadení použijte chemický postřik proti mšicím.

- Vlnatka -

je drobný hmyz, žijící na spodní straně listů a živí se listovou šťávou. To způsobuje světlé skvrny na svrchní straně listů. Někdy tento hmyz pokrývá listy a výhony slabou pavučinou. Co v takovém případě pomůže? 5epkovým olejem ošetřete listy ze všech stran, který škůdce udusí. Lze použít i chemický postřik.

- Lalokonosec -

tento brouk přes noc nakousává listy, výhony i pupeny. Vyšší škody ale způsobují jejich larvy, které žijí pod zemí a okusují kořeny. To může způsobit i úhyn rostliny. Jak na lalokonosce? Do půdy nalijte hlístice, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Ty otráví larvy bakterií (pro člověka neškodnou). Proti již dospělému broukovi lze použít postřik neemovým olejem. Olej nepoužívejte současně s hlísticemi, je pro ně též smrtelný. 

- hnědnutí větviček jehličnanů

V prvopočátku překontrolujte dostatečnou zálivku. Kořeny nesmí stát ve vodě, ale vláhu potřebují. Hnědnutí větví může mít za příčinu nedostatek hořčíku. Použijte granulát hořké soli, nebo zálivku koncentrátu hořké soli.

- žloutnutí listů 

Například u bobkovišní se jedná s největší pravděpodobností chlozózu, která se dostavuje, pokud je rostlina zasazena do příliž vápenaté půdy. Upravte tedy PH půdy, použijte zálivku z hořké soli. Žloutnutí listů může být též způsobeno nedostatkem živin či výsadbou do jílovité půdy. Použijte tedy substrát pro okrasné dřeviny a hnojivo pro okrasné dřeviny. Zažloutlé listy odstraňte do kompostu, pokud se ovšem nejedná o napadení lalokonoscem.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace