Acer palmatum ´Emerald Lace´, kontejner 30l

Javor dlanitolistý ´Emerald Lace´, kontejner 30l

kliknutím zvětšíte
Ilustrační foto
ks
Kód:032000281
Cena s DPH : 1 798 Kč
DPH:12 %
Dostupnost:vyprodáno
EAN: 8032848281022
hmotnost: 20 kg
Specifikace: COUPE 30L
:::::::::::::Obecný popis:::::::: ::::::::::::::::::::::::
Běžná výška: 2m
List: listnatý opadavý
Barva listů:
 
Květ: ---
Doba kvetení: ---
Nároky na slunce: slunce, polostín a stín
Mrazuvzdornost: -20

Javor dlanitolistý (Acer palmatum, japonsky 紅葉いろは紅葉 nebo いろはもみじirohamomidži) je druh dřevin přirozeně rostoucí na území Japonska, Koreje a v Číně.[2] Mnoho odlišných kultivarů tohoto druhu bylo vyšlechtěno a rozšířeno do mnoha zemí na celém světě pro atraktivní barvy a tvary.

Javor dlanitolistý patří mezi opadavé keře nebo malé stromy. Dorůstá výšky 6–10 m, vzácně 16 m. Často roste jako podrost v listnatých lesích. Může růst jako vícekmen. V Japonsku mají stromy často obrácený pyramidální nebo oblý až převislý tvar.

Listy jsou 4–12 cm dlouhé a stejně široké, dlouze řapíkaté, jednoduché, dlanité, ostře rozdělené s pěti, sedmi, nebo devíti špičatě zakončenými laloky a s pilovitými okraji. Listy původního druhu na podzim červenají, ale jsou vyšlechtěny i celoročně zbarvené kultivary. Daří se mu ve vlhké propustné humózní půdě, ale je relativně nenáročný. Vhodné k výsadbě jsou chráněné a stinné polohy. Květy jsou malé, jednotlivé s pěti červenými, nebo purpurovými kališními lístky a pěti bělavými okvětními lístky. Kvete v květnu až červnu. Plodem jsou křídlaté dvounažky 2–3 cm dlouhé s 6–8mm semeny.

V přírodě Acer palmatum ukazuje množství genetických variant. Je zajímavé pěstovat různé kultivary s různou barvou, tvarem koruny a listů.

Lze rozeznat tři poddruhy:

  • Acer palmatum subsp. palmatum. Listy malé, 4–7 cm široké, s pěti nebo sedmi laloky a dvojitě zubaté okraje. Křídla semen 10–15 mm. Nižší polohy ve středním Japonsku (ne Hokkaido).
  • Acer palmatum subsp. amoenum (Carrière) H.Hara. Listy větší, 6–12 cm široké, se sedmi nebo devíti laloky a jednoduše ozubené okraje.Křídla semen 20–25 mm. Vyšší polohy v Japonsku a v Jižní Koreji.
  • Acer palmatum subsp. matsumurae Koidz. Listy větší, 6–12 cm široké, se sedmi (vzácně pěti, nebo devíti) laloky a dvojitě zubatými okraji; křídla semen 15–25 mm. Vyšší polohy Japonsko.

Použití

Japonský javor roste v teplých oblastech Japonska a je staletí pěstován pro okrasné účely. Červenolisté kultivary jsou nejvíce populární, oblíbené jsou také kaskádovitě rostoucí zelené kultivary s hluboce sekanými listy.

Pěstování

Některé kultivary při pěstování v mírném pásmu (ČR) snášejí slunce, jiné preferují stín. Nejvíce z nich pěstujeme ve skupinách a jsou vhodné i jako okraje cest. Jejich kořenový systém není invazivní a jsou to kompaktní dřeviny. Stromy preferují dobře propustné humózní půdy dobře zásobené vodou a živinami. Lépe roste, pokud je přihnojován. Barevné kultivary by měly být přihnojovány hnojivy s obsahem draslíku. Mnoho kultivarů javorů může být úspěšně pěstováno v nádobách.

Během chladného období roku je třeba u bonsají zabránit promrzání obalením nádoby, nebo zapuštěním nádoby do země. Zaléváním během zimy je rostlina udržována aby netrpěla suchem. Druh dobře snáší exhalace. Snáší řez, ale většina kultivarů má typickou stavbu koruny, takže pravidelný řez není vhodný. Javor dlanitolistý obvykle netrpí škůdci.

Dobře roste s rododendrony.

Zdroj textu: Wikipedia

Potřebujete poradit ? Acer palmatum ´Emerald Lace´, kontejner 30l

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací
Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace