Ginkgo biloba ´Mariken´ výška kmene 150cm, kontejner 12l

Jinan dvoulaločný ´Mariken´, výška kmene 150cm, kontejner 12l

kliknutím zvětšíte
Ginkgo biloba ´Mariken´ výška kmene 150cm, kontejner 12l
Ginkgo biloba ´Mariken´ výška kmene 150cm, kontejner 12lGinkgo biloba ´Mariken´ výška kmene 150cm, kontejner 12l
ks
Kód:033001088
Cena s DPH : 2 498,- Kč
DPH:12 %
Dostupnost:vyprodáno
EAN: 2053854810002
hmotnost: 12 kg
Specifikace: v150cm, ko12l
:::::::::::::Obecný popis:::::::: Jinan dvoulaločný
Běžná výška: 2,5m
Běžná šířka: 2-2,5m
List: Jehličnan opadavý
Barva listů:
 
Květ: méně nápadné, zajímavé květy
Barva květů:
 
Doba kvetení: květen-červen
Nároky na slunce: slunce
Mrazuvzdornost: -29

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je dvoudomý opadavý strom.

Je jediným druhem rodu jinan z monotypické čeledě jinanovitých. Čeleď přísluší do fylogeneticky velmi prastarého řádu jinanotvaré, který má právě jen tuto jedinou čeleď.

Dřevina je oblíbena pro neobvyklý tvar listů, někdy je list považován za symbol, nebo dřevina za kultovní rostlinu.

Roste poměrně pomalu, asi 30 cm za rok, nesnáší trvalý stín nebo zamokřené půdy, vyhovují mu teplejší stanoviště, živné humózní, propustné půdy. Dobře snáší průmyslové prostředí, je odolný proti průmyslovým exhalacím.

Nemá žádné závažné choroby ani škůdce. Snese i mrazy přes -20 °C. Se starými exempláři druhu, přestože jde o oblíbené dřeviny, se lze setkat spíše méně často než u jiných dřevin.

Většinou bývá pěstován volně. Koruny jsou v mládí téměř pravidelně větvené, později velmi nepravidelné. V parcích se pěstují převážně samčí rostliny. Nevýhodou pěstování samčích stromů, je vysoce alergenní pyl. Samičí stromy nesou spoustu žlutých plodů. Oplodí zralých semen silně zapáchají po fekáliích.

V zahradní architektuře je jinan méně často používaný jako okrasný strom. Někdy býval vysázen jako alej ve městech, ale s ohledem na velmi malebně nepravidelné, široké, prosychající a řídké koruny, které tyto starší dřeviny v pouličních alejích tvoří, jde spíše o méně častý jev. V pouličních alejích jsou ceněny dřeviny s menšími nebo úzkými, pravidelnými korunami, které mohou tvořit jen mladé rostliny tohoto druhu, nebo štíhlé kultivary.

Je známo asi 150 zahradních kultivarů jinanu, z nichž některé jsou komerčně pěstovány. Ve sbírkách českých botanických zahrad se lze setkat např. se zlatolistým kultivarem 'Autumn Gold'. Kultivary ze skupiny 'Variegata' (např. 'Californian Sunset') mají žlutě žíhané listy. Kultivary 'Globus' a 'Mariken' se vyznačují kompaktním kulovitým vzrůstem, 'Horizontalis' má vodorovně rozprostřené větve, kultivary ze skupiny 'Fastigiata' (např. 'Obelisk'), 'Menhir' a 'Tit' jsou naopak štíhlé a vysoké. Kultivary 'Chris Dwarf' a 'Troll' mají zakrslý vzrůst, 'Pendula' je převislý. Kultivar 'Chotek' má výrazně členěné listy, listy 'Tubifolia' jsou svinuté do kornoutku. Neobvykle tvarované listy má i 'Saratoga'. Kultivar 'Praga' byl vypěstován v Botanické zahradě Na Slupi a vyznačuje se deštníkovitou korunou. V Japonsku je jinan dvoulaločný často pěstován jako dřevina v nádobě v asijském zahradním umění, pěstování bonsají.

Zdroj textu: Wikipedie

Potřebujete poradit ? Ginkgo biloba ´Mariken´ výška kmene 150cm, kontejner 12l

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací
Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace